Miláno - šálka kávy pre každého

Autor: Martin Baran | 5.3.2015 o 21:14 | Karma článku: 5,13 | Prečítané:  2192x

Chystáte sa na výlet do Milána? Prečítajte si pár tipov, kam sa oplatí ísť na príjemnú večeru alebo na najlepšie cappuccino v meste. Rozodne nebudete sklamaní. Pokiaľ ste milovníkmi umenia, prídete si na svoje. Veľkolepé renesančné zbierky vystavené v opulentných vilách bohatej milánskej vrstvy, zachované z čias druhej svetovej vojny, doslova znamenajú poklad vášnivej zberateľskej činnosti. 

Poznáte ten pocit, keď sa vrátite v zimnom období z niekoľkodňovej dovolenky a už sa tešíte, keď sa z letiska dostanete domov, batožinu necháte stáť v kúte a dáte si horúcu sprchu či rýchlu večeru a zakuklíte sa pod periny a doľahne na vás nostalga skvelých uplynulých dní, pri ktorej pomaly zaspíte? Vyššie opísaný scénár prinajmenšom opisuje moje osobné pocity z návratu do Prahy. Miláno som navštvil po prvý krát. Z malej časti to bol výlet pracovný ale väčšinu času by som zhrnul do talianskej frázy dolce farniente, čo v preklade znamená sladké ničnerobenie. 

Ak sa do Milána ešte len tešíte a postupne plánujete deň svojho odletu, tak si nechajte poradiť, čo by ste v tomto meste nemali vynechať. Kam sa vybrať na najlepšie cappuccino v priebehu dňa alebo si spríjemniť večer chutnými cestovinami v reštaurácii. Okrem módy, ktorá je na uliciach prítomná odporúčam každému návštevníkovi na vlastné oči vidieť opulentné vily majetnejších talianov, ktorí svoj život zasvätili zberateľskej činnosti dielam renesančných velikánov a ktoré dnes môžeme obdivovať vďaka pozornej a tiež nákladnej starostlivosti reštaurátorov. Vydajte sa spolu so mnou na cestu po Miláne. Rozhodne sa máte na čo tešiť. 

NAJLEPŠIE CAPPUCCINO v MILÁNE!

Vaše prvé kroky v metropole Talianska vás pravdepodobne zavedú na jedno z najrušnejších námestí sveta. Bar Duomo, ktorý sa nachádza na rohu ulice ponúka nádherný výhľad na Piazza del Duomo. Najlepšie cappuccino v Miláne? To nie je iba klišé. Je to pravda. Toto je miesto, kde sa chuť mieša s umením. Jemná pena sa pri stretnutí s vašou hornou perou do tejto lahodnej šálky kávy doslova zamiluje. Veľmi priateľská obsluha a prostredie spojené s atmosférou stredovekej gotickej architektúry ktorou ste obklopený z každej strany na vás zanechá nutkavý pocit vrátiť sa na konci dňa a objednať si ešte jedno latte. 

PIAZZA DEI MERCANTI

Piazza dei Mercanti, v preklade Námestie obchodníkov sa nachádza priamo v centrálnej časti stredovekého Milána. Situovaná je len niekoľko metrov od Piazza del Duomo a toto námestie si zachovalo svoj osobitný charakter až do dnešných dní. V Miláne nenájdete námestie, z ktorého by ste cítili skutočného ducha renesancie a to nie len vďaka jedinečnej architektúre ale aj vďaka vplyvnému obdobiu vlády dvoch milánskych rodín Visconti a Sforza.

VAN GOGH alebo RAFFAELL ?

Ak do Milána vycestujete do 8. Marca 2015, máte možnosť zhliadnuť výstavu s názvom Van Gogh - Človek a Zem, ktorá sa do tohto mesta, vo veľkolepej nádhere, vrátila po takmer 60 rokoch. Palazzo Reale sa nachádza po pravej strane od milánskeho dómu. Vstupné pre študentov je 10 eur. Pre dospelých 12 eur. Téma výstavy je zameraná na odlišné fázy života na vidieku. Výsledkom je komplexný dialóg medzi človekom a povahou, ktorá ho obklopuje. Výstava je unikátna tým, že mnoho diel od Van Gogha patria medzi tie najvýznamnejšie. Medzi vystavované obrazy patrí Van Goghov Autoportrét (1887), Portrét Jozefa Roulina (1889) a Zátišie s tanierom cibule (1889). Na výber tiež máte možnosť zhliadnuť obraz od talianskeho renesančného maliara Raffaella, Madonnu Esterházy (ktorú inak nájdete v Budapešti). Výstava je zdarma a nachádza sa v Palazzo Marino. Je sprevádzaná kópiou obrazu Madony v skalách, pôvodne namaľovanou Leonardom da Vincim a Madonnou s dieťaťom od G. A. Boltraffia.

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako asi vyzerá domácnosť majetnejších obyvateľov Milána? Ak áno, tak Múzeum Poldi Pezzoli je pre vás ako stvorené! Navyše bez akéhokoľvek čakania a množstva ľudí čakajúcich na vstup. Spomínané múzeum je jedným z najvýznamnejších domácich múzeí v Európe a ukazuje chuť pre umenie jedného z najlepších zberateľov 19. storočia. Gian Giacomo Poldi Pezzoli zasvätil svoj život výzdobe a zbieraniu umeleckých diel, vystavených v jeho opulentnom milánskom sídle. Výsledkom je pôsobivá zbierka talianskych renesančných obrazov, vrátane tých majstrovských od umelcov ako Botticelli, Giovanni Bellini, Mantegna, Piero della Francesca a Tiepola. Múzeum tiež zahŕňa unikátnu kolekciu nádherných predmetov, vrátane porcelánu, nábytku, hodiniek, šperkov, skla, tapisérií a brnenia. Jednoducho skutočný poklad, ktorý je umiestnený v krásnom a intímnom prostredí.  

DOSTALI STE HLAD? CESTOVINY ALEBO PIZZA?!

Na zozname miest, ktoré som navštívil, sa nachádzajú tri.

1. EL BEVERIN, Via Brera, 29

Na El Beverin sme narazili úplnou náhodou, počas prechádzky mestom. Ani na chvíľu sme neváhali a v okamihu prešli do útulného interiéru. Atmosféra bola veľmi príjemná. Taliani práve obedovali, čo bolo vidieť skoro plným obsadením reštaurácie, čo nás tiež presvedčilo o tom, že jedlo tu musí byť chutné. Skutočnosť je taká, že bolo vynikajúce! Na druhý deň sme tu prišli na večeru a neľutovali sme. El Beverin je útulnou reštauráciou s výborným jedlom a priateľskou obsluhou. 

2. RISTORANTE RUGANTINO, Via dei Fabbri, 1

Reštaurácia Rugantino sa nachádzala 15 minút chôdzou od nášho prenajatého bytu a tak sme sa ju rozhodli vyskúšať. Odporúčam pizzu Buffalo (na obrázku). Cesto bolo tenké, chrumkavé a naplnilo moje predstavy o tom, ako chutí pravá talianska pizza. 

3. OSTERIA DEL BINARI, Via Tortona, 1-3

Poslednou reštauráciou bola Osteria Del Binari, ktorá bola viac-menej pracovnou večerou. Už pri vstupe nadobudnete pocit, že ste v drahšej reštaurácii. Interiér, atmosféra, skupinky ľudí pri stoloch, rodiny talianov pri večeri či pri víne a menu, z ktoré si na svoje príde rozhodne každý. Highlight večera bolo, okrem vynikajúceho jedla, vína, priateľov a kolegov, teplo sálajúce z krbu, vedľa ktorého som sedel. Pripadal som si ako vo filme, kde ste pozvaní na večeru do toskánskej vily za prítomnosti vlastného personálu, ktorý vás obsluhuje. K tomuto miestu jednoducho nemám čo dodať. Výborné!

POSLEDNÁ VEČERA  a Codex Atlanticus

Po chutnom obede prichádza na rad Posledná večera. Samozrejme v prenesenom význame slova. Na mysli mám fresku od renesančného maliara, Leonarda da Vinciho. Majstrovské dielo vzniklo na sklonku 15. storočia. Vďaka skúseným reštaurátorom freska Poslednej večere doslova prežila do dnešných dní. Pokiaľ máte záujem toto miesto navštíviť, je vhodné k tomu zarezervovať vstupenky v predstihu, na stránke: vivaticket.it. My sme vstupenky zarezervovali 2 dni v predstihu. Je však potrebné myslieť aj na obdobie, kedy sa do Milána chystáte. V letných mesiacoch sa vám môže stať, že fresku a ani interiér kostola vôbec neuvidíte. Rezervácia je potrebná aj mesiac či dva vopred. Za spomenutie rozhodne stojí aj Pinacoteca Ambrosiana. Múzeum sa môže pochváliť najväčšou a úžasnou zbierkou papierových listov, patriacich práve Leonardovi da Vinci. 

NIEKOĽKO TIPOV NA ZÁVER

Aj napriek tomu, že som v Miláne strávil šesť dní, stále mám pocit, že som nevidel všetko. Ak by ste si svoju návštevu Milána radi spestrili ďalšími miestami, nechajte sa inšpirovať a čítajte ďalej. Bergamo Alta sa nachádza približne hodinu vlakom z centra Milána a je to nádherné miesto, ktoré sa oplatí vidieť cestou na letisko, pokiaľ odlietate z Bergama. Ďalšie mestá a miesta ako je Jazero Como, Benátky, Florencia sú ľahko dostupné vlakom do 2 hodín. Cena za jednosmerný lístok sa pohybuje okolo 35 eur. Z tzv. house-museums ešte odporúčam vidieť Múzeum Bagatti Velsecchi. Nájdete ho na adrese Via Manzoni 12. Toto múzeum ponúka pohľad do spôsobu života bohatej milánskej vrstvy pred druhou svetovou vojnou. Väčšina izieb si zachovala autentický interiér až do dnešných dní. Stála expozícia zahŕňa dekoratívne umenie, sochy a obrazy, všetky zozbierané rodinou Bagatti Valsecchi. 

Elegantný palác z 18. storočia, ktorý je zároveň vyzdobený a zariadený v tomto štýle má názov Palazzo Morando, Via Sant'Andrea 6. Ukrýva v sebe bohatú zbierku starožitných predmetov, sochy, dobové kostýmy a obrazy zachytávajúce výjavy z každodenného mestského života v Miláne, ako aj významné historické udalosti, ktoré sa odohrali medzi 17. a 19. storočím. Patria k nim portréty niektorých významných a vplyvných obyvateľov Milána. Palazzo Morando a jeho obsah rozpráva fascinujúci príbeh a ponúka návštevníkovi skutočný pohľad na Miláno z minulých čias. Vstupné je zdrarma.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?