SAS - o krok bližšie k životným partnerstvám?

Autor: Martin Baran | 7.3.2016 o 2:12 | (upravené 7.3.2016 o 2:23) Karma článku: 4,81 | Prečítané:  1209x

Sloboda a Solidarita, ktorej som v uplynulých dňoch dal svoj hlas zo zahraničia, získala v parlamente 21 miest. SMER poklesol. KDH vypadlo, no namiesto nich zasadne v parlemente Kotleba. Aké bude Slovensko za 4 roky?

Keď mi prišla do Los Angeles obálka s hlasovacími lístkami, mal som na mysli len dve strany, medzi ktorými som sa potreboval rozhodnúť, keďže ešte v ten deň som obálku musel odoslať, aby na Slovensko dorazila včas. Bola to strana SAS a SKOK! S volebným programom druhej strany som už bol ako tak oboznámený. Čítajúc články na tvnoviny a sme a taktiež z ich FB stránky. Jedna z vecí ktorá mi na nich vadila bola neustále sa omieľanie s odlukou cirkvi od štátu. Áno, podporujem odluku a ak by to v blízkej budúcnosti vyšlo, tak by som sa veľmi tešil. Ale úprimne, niečo také ešte zaberie veľa času. Či by to zabralo dlhšie ako uznanie životných partnerstiev? Možno áno, možno nie. 

Prečo som však hlasoval za Sulíka a SAS?

Odpoveď vás možno prekvapí, no možno ani nie. V hlave sa mi pretáčali udalosti z predchádzajúceho roku. Dva mesiace pred referendom som dokonca nemohol ani spať. Každé ráno som sa zobudil a prvé čo som spravil bolo, že som si na iphone otvoril blog sme a čítal jeden príspevok za druhým, bezohľadu na to, či sa k referendovým otázkam názor blogera/ blogerky prikláňal pozitívne alebo práve naopak. Nazval by som to doslova sebadeštrukčným obdobím. Do dnešného dňa si myslím, že si ľudia stále neuvedomujú, akú hlbokú stopu minuloročné referendum zanechalo nielen na mne, ale aj na mnohých iných ľuďoch, ktorí žijú na Slovensku. SAS išlo na samom začiatku do politiky s registrovanými partnerstvami a legalizovaním marihuany. Nie, ani jedno z toho im nevyšlo. Snažili sa vôbec o to, čo mali v programe? Áno. Návrh sa do parlamentu dostal, ale neprešiel. Prešlo niekoľko rokov a SAS sa do parlamentu dostalo s dvojciferným číslom a dvojnásobne väčším počtom voličov, ktorí im odovzdali svoj hlas v parlamentých voľbách. 

Rozhodol som sa pre SAS kvôli tomu, čo mali v kampani v roku 2010, keď chceli presadiť dekraminalizáciu marihuany a registrované partnerstvá. Richard Sulík sa vyjadril, že spravili veľa začiatočníckych chýb. Dnes je strana skúsenejšia a zocelenejšia. Mýliť sa je ľudské a práve preto som sa rozhodol dať SAS šancu. Agenda 2020 so 150 bodmi na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku. Podľa Sulíka sú v programe aj osobné slobody, ale na nejaký čas musia počkať. Pevne verím, že to neskončí ako v podobe strany SMER, ktorá sa celé 4 roky odvolávala najpr na ekonomickú krízu a Grécko a v neposlednom rade na migračnú politiku a utečencov zo Sýrie. Do toho bola zapletená aj spojka KDH, pre ktorú si nedovolili ani vyjadriť názor, či by takéto rozhodnutie malo miesto v slovenskej spoločnosti. Jeden z mnohých, mnohých dvôvodov, prečo som túto stranu (SMER) nevolil. Dôvodov je omnoho viac, ale v tomto článku sa tomu nebudem venovať. Reformy sú dôležité a súhlasím s tým. No čakať ďalšie 4 roky na to, kým sa dostaneme k životným partnerstvám, je príliš dlho.

Sme o krok bližšie k životným partnerstvám?

Na túto otázku sa snažím odpovedať. Úprimne povedané, snažím sa o tom presvedčiť sám seba a pevne verím že táto téma osloví budúci parlament. Ešte sme len na začiatku. Možno nás čakajú veľmi reálne predčasné voľby. Uvidíme. No s novým spektrom politických strán a ľudí, ktorí sa dostali do parlamentu a s menším počtom sedadiel pre SMER vidím šancu, ktorá by uľahčila život mnohým ľuďom. Predovšetkým menšine, na ktorú politici nemajú čas a ktorú sa Aliancia za rodinu doslova pokúša vytlačiť zo Slovenska. V podstate sa dnes tvárime, ako keby homosexuáli na Slovensku ani neexistovali. Existujú a zaslúžia si pozornosť politikov a tiež ľudí, ktorí žijú v ich okolí. Nechcem spôsobiť tlak a nervozitu v očiach tých, ktorí stále majú predsudky voči osobám rovnakého pohlavia. KDH vystriedal Kotleba, o ktorom si myslím že sa vzhľadom k tejto témé vyjadrovať vôbec nemusím. Je tu reálny problém ale stále máme aj členov, ktorí súhlasia so zjednodušením života osôb rovnakého pohlavia.

Dovoľte mi však jednoduchú otázku!

Manželstvo ako také sa vždy menilo tak, aby vyhovovalo kultúre času a miesta. A to sa radikálne zmenilo nielen v USA, ale mení sa aj na Slovensku. Ak sa niekto odvoláva na pojem tradičná rodina/ manželstvo, tak potom mi vymenujte jeden preukázateľný, hmatateľný efekt, ktorý má rodina/ manželstvo osôb rovnakého pohlavia na fungovanie heterosexuálneho manželstva - priamo alebo nepriamo. Nie je to tak, ako keby heterosexuálne páry začali jeden druhého milovať menej než pred tým alebo by sa o svoje deti začali starať horšie, keď budú mať homosexuáli možnosť životného partnerstva alebo manželstva.

Myslím si, že som svoj hlas dostatočne vyjadril a napísal som svoj názor, ktorý naozaj pokladám za taký, ktorý by mal byť vypočutý verejnosťou. Či už komunitou blogerov alebo ľuďmi, ktorí si radi prečítajú názor z druhého brehu rieky. Pevne verím, že sa za 4 roky dočkáme pozitívnej zmeny v tejto oblasti, ktorá bola toľké roky ponechaná na okraji záujmu politickej sféry a doslova vyrazila dych minuloročným referendom a AZR, ktorá sa za každú cenu snaží za zablokovanie akéhokoľvek statusu pre vášho syna alebo dcéry, tvojho brata či sestry, bratranca či sesternice. Všetci sme len ľudia a každý z nás si zaslúži dôstojný život a bez pretvárky.  

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?